Profil Kandydata na Kierowcę – PKK

Co to jest i z czym to się je?

Profil Kandydata na Kierowcę jest wymagany do kursu na prawo jazdy, jego zakończenia oraz zapisania się na egzamin państwowy.

Gdzie uzyskam PKK?

W wydziale komunikacji odpowiednim do Twojego miejsca zameldowania. Uwaga, liczy się miejsce zameldowania, nie zamieszkania, ani tymczasowego zameldowania. Jeżeli ktoś jest zameldowany w Gdańsku to niestety w Kielcach nie wyrobi PKK, musi pojechać do Gdańska.

Czyli gdzie?

Jeżeli jesteś zameldowany w:

  • Miasto Kielce to profil wyrabiasz w:
    Urząd Miasta Kielce
    Rynek 1, Kielce (wejście od strony parkingu miejskiego)
    tel. 41 36 76 (024 – 026)
    godziny pracy: od poniedziałku do czwartku: 7.45 – 16.45, piątek 7.45 – 15.15
  • Powiat kielecki (np. Bilcza, Piekoszów, Chęciny, Chmielnik, Górno, Radlin, Masłów, Morawica, Miedziana Góra, Borków i wszystkie inne okoliczne miejscowości) to profil wyrabiasz w:
    Starostwo Powiatowe w Kielcach
    ul. Wrzosowa 44, Kielce (obok Castoramy)
    godziny pracy: od poniedziałku do piątku 7 – 14
  • Powiaty: Buski, Jędrzejowski, Konecki, Opatowski, Pińczowski, Sandomierski, Skarżyski, Starachowicki, Staszowski i Włoszczowski mają własne Starostwa Powiatowe na miejscu.

Co potrzebuję aby wyrobić PKK samemu?

Dokumenty z jakimi musisz się zgłosić do swojego Starostwa/Urzędu aby dostać Profil Kandydata na Kierowcę:

  • Dokument tożsamości
    W Starostwie Powiatowym akceptowany jest dowód osobisty (może być tymczasowy) i paszport. Jeżeli nie masz dowodu to musisz uzyskać zaświadczenie o zameldowaniu z Urzędu Gminy. W Urzędzie Miasta Kielce może być dowód osobisty, paszport, potwierdzenie wniosku o wyrobienie dowodu, czasem wystarczy nawet legitymacja szkolna ponieważ panie w UM i tak sprawdzą Twoje dane zameldowania w systemie, którego nie posiada Starostwo.
  • Orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami od osoby posiadającej uprawnienia do badania kierowców. Badania możesz wykonać na własną rękę, stała cena badania podyktowana ustawą to 200zł. Jeżeli przyjdziesz na pierwsze spotkanie bez badań – przekażemy Ci kontakt do lekarza, a PKK będziesz musiał/a wtedy donieść po pierwszym spotkaniu.
  • Zdjęcie. Swoje. Jedno. Takie jak do dowodu. W dobrym stanie, wyprane razem ze spodniami nie przejdzie. Zdjęcie musi być na wprost jak do nowego dowodu.
  • Wniosek o wydanie prawa jazdy. Dostaniesz i wypełnisz na miejscu w urzędzie.
  • Oświadczenie RODO ze zgodą na przetwarzanie danych. Dostaniesz w urzędzie.
  • Zgoda rodzica lub opiekuna prawnego dla niepełnoletnich
    Jeżeli jesteś z miasta Kielce i nie masz ukończonych 18 lat to musisz mieć wypełniony ten dokument zgody rodzica oraz oświadczenie RODO rodzica (tylko w Starostwie – pobierz). Aktualizacja: Niestety Starostwo ciągle robi zmiany w tych dokumentach i nie przyjmuje tych powyższych bo przecinek jest w złym miejscu. Trzeba wziąć aktualne wersje ze starostwa lub wypełnić na miejscu z rodzicem.
    Jeżeli jesteś z powiatu i nie masz dowodu osobistego/paszportu to musisz po PKK udać się osobiście z rodzicem.

    Uwaga, w Starostwie Powiatowym w Busku wymagane jest uiszczenie opłaty (100zł) za wydanie prawa jazdy z góry przy składaniu dokumentów o PKK. Normalnie płaci się dopiero po zdaniu egzaminu kiedy już chcemy zamówić wyrobienie dokumentu prawa jazdy.

 

I już! To takie proste, prawda? :) Panie przemaglują Twoje dokumenty, poskanują, pomarudzą i w zależności od okoliczności powinieneś/powinnaś dostać swoje PKK od ręki. Ale ustawowo urzędnicy mają na to do dwóch dni roboczych.