Profil Kandydata na Kierowcę – PKK

Co to jest i z czym to się je?

Profil Kandydata na Kierowcę jest wymagany do kursu na prawo jazdy, jego zakończenia oraz zapisania się na egzamin państwowy.

Gdzie uzyskam PKK?

W wydziale komunikacji odpowiednim do Twojego miejsca zameldowania. Uwaga, liczy się miejsce zameldowania, nie zamieszkania, ani tymczasowego zameldowania. Jeżeli ktoś jest zameldowany w Gdańsku to niestety w Kielcach nie wyrobi PKK, musi pojechać do Gdańska.

Czyli gdzie?

Jeżeli jesteś zameldowany w:

 • Miasto Kielce to profil wyrabiasz w:
  Urząd Miasta Kielce
  Rynek 1, Kielce (wejście od strony parkingu miejskiego)
  tel. 41 36 76 (024 – 026)
  godziny pracy: od poniedziałku do czwartku: 7.45 – 16.45, piątek 7.45 – 15.15
 • Powiat kielecki (np. Bilcza, Piekoszów, Chęciny, Chmielnik, Górno, Radlin, Masłów, Morawica, Miedziana Góra, Borków i wszystkie inne okoliczne miejscowości) to profil wyrabiasz w:
  Starostwo Powiatowe w Kielcach
  ul. Wrzosowa 44, Kielce (obok Castoramy)
  godziny pracy: od poniedziałku do piątku 7 – 14
 • Powiaty: Buski, Jędrzejowski, Konecki, Opatowski, Pińczowski, Sandomierski, Skarżyski, Starachowicki, Staszowski i Włoszczowski mają własne Starostwa Powiatowe na miejscu.

Co potrzebuję aby wyrobić PKK samemu?

Dokumenty z jakimi musisz się zgłosić do swojego Starostwa/Urzędu aby dostać Profil Kandydata na Kierowcę:

 • Dokument tożsamości
  W Starostwie Powiatowym akceptowany jest dowód osobisty (może być tymczasowy) i paszport. Jeżeli nie masz dowodu to musisz uzyskać zaświadczenie o zameldowaniu z Urzędu Gminy. W Urzędzie Miasta Kielce może być dowód osobisty, paszport, potwierdzenie wniosku o wyrobienie dowodu, czasem wystarczy nawet legitymacja szkolna ponieważ panie w UM i tak sprawdzą Twoje dane zameldowania w systemie, którego nie posiada Starostwo.
 • Orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami od osoby posiadającej uprawnienia do badania kierowców. Badania możesz wykonać na własną rękę, stała cena badania podyktowana ustawą to 200zł. U nas możesz uzyskać orzeczenie lekarskie na pierwszym spotkaniu kursowym, bez szukania lekarza i stania w kolejkach. PKK będziesz musiał/a wtedy wyrobić zaraz po pierwszym spotkaniu w ciągu kilku dni.
 • Zdjęcie. Swoje. Jedno. Takie jak do dowodu. W dobrym stanie, wyprane razem ze spodniami nie przejdzie. Zdjęcie musi być na wprost jak do nowego dowodu.
 • Wniosek o wydanie prawa jazdy. Dostaniesz i wypełnisz na miejscu w urzędzie lub u nas w szkole na spotkaniu, chętnie pomożemy.
 • Oświadczenie RODO ze zgodą na przetwarzanie danych. Dostaniesz w urzędzie lub u nas na rozpoczęciu.
 • Zgoda rodzica lub opiekuna prawnego dla niepełnoletnich
  Jeżeli jesteś z miasta Kielce i nie masz ukończonych 18 lat to musisz mieć wypełniony ten dokument zgody rodzica oraz oświadczenie RODO rodzica (tylko w Starostwie – pobierz).
  Jeżeli jesteś z powiatu i nie masz dowodu osobistego/paszportu to musisz po PKK udać się osobiście z rodzicem.

  Uwaga, w Starostwie Powiatowym w Busku wymagane jest uiszczenie opłaty (100zł) za wydanie prawa jazdy z góry przy składaniu dokumentów o PKK. Normalnie płaci się dopiero po zdaniu egzaminu kiedy już chcemy zamówić wyrobienie dokumentu prawa jazdy.

 

I już! To takie proste, prawda? :) Panie przemaglują Twoje dokumenty, poskanują, pomarudzą i w zależności od okoliczności powinieneś/powinnaś dostać swoje PKK od ręki. Ale ustawowo urzędnicy mają na to do dwóch dni roboczych.